Skip to content

1926 Hillwood RoadForked River, NJ 08731

Built 1950

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block1336
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1035
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,035
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,300
44%
Improvement Value:$75,500
56%
Total Assessment$135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,441+7.0%
2024$3,217+6.5%
2023$3,022+3.3%
2022$2,925+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,035DeedBook 16958, Page 1025Recorded12/5/2017

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5513, Page 554

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 4505, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1950