Skip to content

1800 Lakeside Dr SoForked River, NJ 08731

Built 1957

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block1353
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F 1576
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,576
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
40%
Improvement Value:$170,300
60%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,219+7.0%
2024$6,749+26.5%
2023$5,336+3.3%
2022$5,165+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,576DeedBook 18475, Page 946Recorded5/13/2021

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,576DeedBook 16213, Page 1480Recorded10/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1957