Skip to content

1806 Lakeside Dr SoForked River, NJ 08731

Built 1922

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 8, 2020

Property Information

Block1353
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,326
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
50%
Improvement Value:$139,500
50%
Total Assessment$276,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,007+7.0%
2024$6,550+6.5%
2023$6,152+3.3%
2022$5,956+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 17861, Page 1044Recorded4/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1922