Skip to content

1840 Lakeside Dr SoForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block1357
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 1992
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,992
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
32%
Improvement Value:$182,600
68%
Total Assessment$268,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,556+7.2%
2024$6,113+2.3%
2023$5,976+3.3%
2022$5,786+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,992DeedBook 18915, Page 1825Recorded2/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1968