Skip to content

956 Kearny AvenueForked River, NJ 08731

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block1563
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-1BG 1908
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,908
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
31%
Improvement Value:$170,800
69%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,254+7.0%
2024$5,847+6.5%
2023$5,491+25.8%
2022$4,364+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,908DeedBook 19954, Page 604Recorded3/17/2025

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,908DeedBook 17940, Page 1724Recorded6/29/2020

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5000, Page 973

Property Sale

SaleMulti
$68,900
DeedBook 4236, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1972