Skip to content

2080 Brookdale Pk DrForked River, NJ 08731

Built 1965

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block1365
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1248
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,248
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
44%
Improvement Value:$100,400
56%
Total Assessment$179,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,546+7.0%
2024$4,250+6.5%
2023$3,992+3.3%
2022$3,864+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 16893, Page 751Recorded10/4/2017

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 4078, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1965