Skip to content

828 Devon StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Mar 30, 2000

Property Information

Block1544
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-1BG 1824
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,824
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
29%
Improvement Value:$154,700
71%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,509+7.0%
2024$5,150+5.5%
2023$4,882+12.0%
2022$4,358+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 10074, Page 838

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 5146, Page 94

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4761, Page 310

Property Sale

SaleMulti
$60,500
DeedBook 4096, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1970