Skip to content

930 Lakeside Drive NoForked River, NJ 08731

Built 1977

Last Sale Price
$101,500
Last Sale Date
Oct 20, 1995

Property Information

Block1561
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1489
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,489
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,600
33%
Improvement Value:$153,400
67%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,778+7.0%
2024$5,401+6.5%
2023$5,073+3.3%
2022$4,911+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$101,500
DeedBook 5318, Page 275

Property Sale

SaleMulti
$52,900
DeedBook 3881, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 1977