Skip to content

214 Richard PlaceForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Nov 19, 1993

Property Information

Block1409
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0836
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage836
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
44%
Improvement Value:$66,400
56%
Total Assessment$118,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,755+7.6%
2024$2,560+7.1%
2023$2,389+3.7%
2022$2,305+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 5113, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1960