Skip to content

216 Richard PlaceForked River, NJ 08731

Built 1940

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Feb 21, 2017

Property Information

Block1409
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1024
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,024
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
50%
Improvement Value:$77,100
50%
Total Assessment$153,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,880+7.0%
2024$3,627+6.5%
2023$3,406+7.2%
2022$3,177+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 16676, Page 1324Recorded3/7/2017

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 10863, Page 1389

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4318, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1940