Skip to content

216 Lane PlaceForked River, NJ 08731

Built 1962

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block1413
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-2UG 2052
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,052
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
33%
Improvement Value:$152,500
67%
Total Assessment$228,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,790+7.0%
2024$5,413+6.5%
2023$5,084+3.3%
2022$4,922+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$187,000
Sq Ft2,052DeedBook 17743, Page 1Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 15915, Page 1823Recorded10/14/2014

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 11594, Page 396

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 5540, Page 663

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 4269, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1962