Skip to content

218 Falkenburgh AvenueForked River, NJ 08731

Built 1967

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Apr 30, 2015

Property Information

Block1415
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1053
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,323
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
48%
Improvement Value:$103,700
52%
Total Assessment$197,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,010+7.0%
2024$4,684+9.0%
2023$4,296+3.3%
2022$4,159+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000

From:

To:

Sq Ft1,323DeedBook 16077, Page 1867Recorded5/12/2015

Property Sale

Sale
$77,268

From:

To:

Sq Ft1,323DeedBook 16008, Page 1740Recorded2/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1967