Skip to content

262 Central Lake AvenueForked River, NJ 08731

Built 1930

Last Sale Date
Feb 12, 1988

Property Information

Block1420
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2UG 1753
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,753
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
39%
Improvement Value:$126,500
61%
Total Assessment$206,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,220+7.0%
2024$4,880+6.5%
2023$4,584+3.3%
2022$4,437+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4640, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1930