Skip to content

304 Shepard AvenueForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block1428
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1888
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,888
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,400
38%
Improvement Value:$124,800
62%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,124+7.0%
2024$4,790+12.7%
2023$4,249+3.5%
2022$4,105+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,888DeedBook 18996, Page 1782Recorded4/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1968