Skip to content

418 Devon StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2013

Property Information

Block1442
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0800
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage800
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
39%
Improvement Value:$83,100
61%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,429+7.0%
2024$3,205+6.5%
2023$3,010+3.3%
2022$2,914+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5290, Page 260

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 4825, Page 334

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 4133, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1970