Skip to content

337 Constitution DriveForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2001

Property Information

Block423
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0800
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage800
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
58%
Improvement Value:$59,000
42%
Total Assessment$141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,336+7.5%
2024$3,102-1.5%
2023$3,148+3.3%
2022$3,048+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5169, Page 116

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4548, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1960