Skip to content

432 Elwood StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block1449
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1014
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,014
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
46%
Improvement Value:$87,700
54%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,148+7.0%
2024$3,878+6.5%
2023$3,642+3.3%
2022$3,526+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,014DeedBook 18263, Page 1353Recorded1/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$181,000
DeedBook 14774, Page 1326

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 10223, Page 424

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 5216, Page 297

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4399, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1970