Skip to content

428 Chelsea StreetForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Sep 24, 2004

Property Information

Block1448
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1380
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,380
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
42%
Improvement Value:$105,400
58%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,597+7.8%
2024$4,264+6.5%
2023$4,005+3.3%
2022$3,877+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$237,500
DeedBook 12296, Page 372

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 4183, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1972