Skip to content

451 Lake Barnegat DriveForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Nov 30, 2007

Property Information

Block1452
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 0972
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage972
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
44%
Improvement Value:$91,900
56%
Total Assessment$164,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,158+7.0%
2024$3,888+6.5%
2023$3,651+3.3%
2022$3,535+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$224,900
DeedBook 13872, Page 1653

Property Sale

SaleMulti
$104,000
DeedBook 10079, Page 1930

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4758, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1972