Skip to content

431 Devon StreetForked River, NJ 08731

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2018

Property Information

Block1452
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1198
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,198
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
36%
Improvement Value:$111,400
64%
Total Assessment$174,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,412+7.0%
2024$4,124+6.5%
2023$3,874+3.3%
2022$3,750+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928