Skip to content

515 Elwood StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Nov 14, 1986

Property Information

Block1461
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1330
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,330
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
33%
Improvement Value:$155,900
67%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,876+7.0%
2024$5,494+6.5%
2023$5,160+3.3%
2022$4,995+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 4482, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1970