Skip to content

438 Lake Barnegat DriveForked River, NJ 08731

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block1461
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1UG 0960
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
46%
Improvement Value:$68,400
54%
Total Assessment$127,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,238+7.0%
2024$3,028+6.5%
2023$2,844+3.3%
2022$2,753+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957