Skip to content

514 Center StreetForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block1461
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1UG 1479
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,479
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
38%
Improvement Value:$127,300
62%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,202+7.0%
2024$4,864+6.5%
2023$4,568+3.3%
2022$4,422+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971