Skip to content

536 Elwood StreetForked River, NJ 08731

Built 1993

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block1467
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description2SF-L 1904
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,904
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
28%
Improvement Value:$161,200
72%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,424+7.3%
2024$5,054+1.5%
2023$4,982+3.3%
2022$4,823+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$387,000
Sq Ft1,904DeedBook 18791, Page 1680Recorded11/24/2021

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 15699, Page 1946Recorded12/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1993