Skip to content

537 Tappan StreetForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 31, 1991

Property Information

Block1471
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1344
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,344
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
41%
Improvement Value:$112,300
59%
Total Assessment$190,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+7.0%
2024$4,508+6.9%
2023$4,219+3.3%
2022$4,084+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4913, Page 555

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4095, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1973