Skip to content

525 Windsor StreetForked River, NJ 08731

Built 1995

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Apr 7, 2016

Property Information

Block1472
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1283
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,283
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
39%
Improvement Value:$117,200
61%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,896+7.0%
2024$4,577+6.5%
2023$4,299+3.3%
2022$4,162+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

Sq Ft1,283DeedBook 16365, Page 1989Recorded4/14/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,283DeedBook 15606, Page 1462Recorded8/7/2013

Property Sale

SaleMulti
$273,000
DeedBook 12688, Page 1822

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 10350, Page 1233

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 5315, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 5087, Page 806

Property Sale

SaleMulti
$2,800
DeedBook 3701, Page 674