Skip to content

572 Holmes AvenueForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Jun 27, 1984

Property Information

Block1472
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-1BG 1824
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,824
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
35%
Improvement Value:$132,600
65%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,190+7.0%
2024$4,852+6.5%
2023$4,557+3.3%
2022$4,411+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 4219, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1970