Skip to content

528 Baldwin StreetForked River, NJ 08731

Built 1976

Last Sale Price
$34,000
Last Sale Date
Mar 5, 1982

Property Information

Block1472
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-2AG 3218
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage3,218
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
24%
Improvement Value:$254,200
76%
Total Assessment$334,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,317+7.0%
2024$7,775+6.5%
2023$7,302+3.3%
2022$7,069+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$34,000
DeedBook 4048, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1976