Skip to content

759 Baldwin StreetForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 1993

Property Information

Block1511
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF-O-2AG 1664
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,664
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
32%
Improvement Value:$171,100
68%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,126+7.3%
2024$5,710+6.8%
2023$5,348+3.5%
2022$5,169+1.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$3,500
DeedBook 4303, Page 286