Skip to content

748 Lakeside Drive NoForked River, NJ 08731

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2020

Property Information

Block1511
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2502
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,502
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
25%
Improvement Value:$229,300
75%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,749+7.0%
2024$7,244+6.5%
2023$6,804+3.3%
2022$6,587+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 15563, Page 1888

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 14102, Page 14

Property Sale

SaleMulti
$272,250
DeedBook 11628, Page 240

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 10842, Page 1625

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook 4564, Page 519