Skip to content

757 Windsor StreetForked River, NJ 08731

Built 1993

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 4, 2019

Property Information

Block1512
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1548
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,548
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
37%
Improvement Value:$130,600
63%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,235+7.0%
2024$4,894+6.5%
2023$4,597+3.3%
2022$4,450+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 17445, Page 1074Recorded4/18/2019

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 5089, Page 687

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$3,275
DeedBook 3786, Page 603