Skip to content

833 Tappan StreetForked River, NJ 08731

Built 1992

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block1542
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1563
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,563
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
36%
Improvement Value:$135,200
64%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,352+7.0%
2024$5,003+6.5%
2023$4,699+3.3%
2022$4,549+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,563DeedBook 16790, Page 1975Recorded7/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 12835, Page 308

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 12241, Page 1355

Property Sale

SaleMulti
$128,500
DeedBook 10220, Page 516

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5006, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1992