Skip to content

658 Deerhead Lake DriveForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block1515
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage960
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
29%
Improvement Value:$140,200
71%
Total Assessment$197,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,012+8.2%
2024$4,634+6.5%
2023$4,352-24.0%
2022$5,727+116.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$239,900
Sq Ft960DeedBook 18237, Page 6Recorded12/31/2020

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft880DeedBook 17455, Page 1325Recorded4/30/2019

Property Sale

SaleMulti
$234,000
DeedBook 12976, Page 788

Property Sale

SaleMulti
$143,500
DeedBook 11588, Page 385

Property Sale

SaleMulti
$42,500
DeedBook 4029, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1972