Skip to content

815 Alpine StreetForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 21, 2022

Property Information

Block1528
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,458
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
34%
Improvement Value:$152,000
66%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,828+30.5%
2024$4,466+6.5%
2023$4,194+3.3%
2022$4,060+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,458DeedBook 19275, Page 1239Recorded1/13/2023

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 15649, Page 7Recorded9/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1972