Skip to content

812 Chelsea StreetForked River, NJ 08731

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Mar 6, 2026

Property Information

Block1528
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1969
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,969
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
31%
Improvement Value:$173,500
69%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,123+7.3%
2024$5,708+6.8%
2023$5,346+3.5%
2022$5,167+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft1,969DeedBook 20308, Page 1292Recorded3/11/2026

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 14918, Page 986

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 5633, Page 173

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 4825, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1990