Skip to content

718 Weehawken AvenueForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$231,500
Last Sale Date
Aug 10, 2018

Property Information

Block1528
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1398
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,398
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
41%
Improvement Value:$111,200
59%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,794+7.0%
2024$4,482+6.5%
2023$4,210+3.3%
2022$4,075+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$231,500

From:

To:

Sq Ft1,398DeedBook 17246, Page 658Recorded9/21/2018

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 5658, Page 678

Property Sale

SaleMulti
$72,900
DeedBook 4416, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1972