Skip to content

837 Clifton StreetForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Apr 10, 2014

Property Information

Block1546
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1338
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,338
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
40%
Improvement Value:$116,300
60%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,873+7.0%
2024$4,556+6.5%
2023$4,279+3.3%
2022$4,142+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 15800, Page 571Recorded5/8/2014

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 12874, Page 1647

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3698, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1975