Skip to content

820 Elwood StreetForked River, NJ 08731

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$618,000
Last Sale Date
Mar 20, 2025

Property Information

Block1546
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2676
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,676
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
22%
Improvement Value:$276,400
78%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,981+7.0%
2024$8,396+6.5%
2023$7,885+3.3%
2022$7,634+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$618,000
Sq Ft2,676DeedBook 19985, Page 1530Recorded4/17/2025

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 15449, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 13036, Page 1394

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 4970, Page 741

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 3848, Page 291