Skip to content

805 Tampa RoadForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2012

Property Information

Block154
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0768
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage768
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,500
58%
Improvement Value:$50,300
42%
Total Assessment$119,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,036+7.0%
2024$2,838+6.5%
2023$2,666+3.3%
2022$2,580+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$60,500
DeedBook 12106, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1960