Skip to content

814 Pensacola RoadForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Aug 26, 2014

Property Information

Block154
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0936
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage936
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
41%
Improvement Value:$84,100
59%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,601+7.0%
2024$3,366+6.5%
2023$3,162+3.3%
2022$3,061+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 15886, Page 725Recorded9/5/2014

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 11416, Page 271

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5262, Page 340

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4636, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1960