Skip to content

852 Arlington AvenueForked River, NJ 08731

Built 1977

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 5, 2018

Property Information

Block1556
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 0984
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage984
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
51%
Improvement Value:$73,300
49%
Total Assessment$149,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,783+7.0%
2024$3,537+6.5%
2023$3,322+3.3%
2022$3,216+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 17327, Page 1303Recorded12/12/2018

Property Sale

SaleMulti
$33,500
DeedBook 3662, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1977