Skip to content

945 Newark AvenueForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jul 10, 2002

Property Information

Block1564
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1452
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,452
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
36%
Improvement Value:$144,000
64%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,702+7.0%
2024$5,330+6.5%
2023$5,006+3.3%
2022$4,847+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 10943, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1973