Skip to content

918 Kearny AvenueForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Dec 7, 2015

Property Information

Block1567
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1454
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,454
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
37%
Improvement Value:$134,800
63%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,392+7.0%
2024$5,041+6.5%
2023$4,735+3.3%
2022$4,584+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 16264, Page 27Recorded12/11/2015

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 14670, Page 1704

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 11675, Page 1785

Property Sale

SaleMulti
$90,500
DeedBook 10009, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1972