Skip to content

935 Alpine StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block1567
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1634
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,634
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
31%
Improvement Value:$175,300
69%
Total Assessment$255,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,482+7.0%
2024$6,060+6.5%
2023$5,692+3.3%
2022$5,510+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,634DeedBook 17159, Page 1936Recorded6/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$112,200
DeedBook 4598, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1970