Skip to content

1003 Clifton StreetForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block1572
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1465
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,465
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
37%
Improvement Value:$128,000
63%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,169+7.0%
2024$4,833+6.5%
2023$4,539+3.3%
2022$4,394+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft1,465DeedBook 16078, Page 979Recorded5/12/2015

Property Sale

SaleMulti
$107,250
DeedBook 4917, Page 717

Property Sale

SaleMulti
$119,800
DeedBook 4730, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4612, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1978