Skip to content

1007 Clifton StreetForked River, NJ 08731

Built 1994

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 3, 2022

Property Information

Block1572
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description2SF-L 1420
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,420
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
27%
Improvement Value:$156,700
73%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,441+7.0%
2024$5,086+31.8%
2023$3,858+3.3%
2022$3,735+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,420DeedBook 18907, Page 486Recorded2/11/2022

Property Sale

Sale
$218,300

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 15602, Page 616Recorded8/2/2013

Property Sale

SaleMulti
$219,900
DeedBook 14349, Page 819

Property Sale

SaleMulti
$256,900
DeedBook 13087, Page 15

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 10458, Page 1829

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5733, Page 341

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5212, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$17,000
DeedBook 4998, Page 186

Property Sale

Sale
$250
DeedBook 4678, Page 599