Skip to content

1029 Trenton AvenueForked River, NJ 08731

Built 1995

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
Feb 7, 2017

Property Information

Block1572
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1820
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,820
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
32%
Improvement Value:$165,800
68%
Total Assessment$243,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,178+7.0%
2024$5,776+6.5%
2023$5,425+3.3%
2022$5,251+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$231,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 16657, Page 1418Recorded2/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 12249, Page 351

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 5298, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 5195, Page 809