Skip to content

1029 Chelsea StreetForked River, NJ 08731

Built 2022

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block1580
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF-2AG
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,486
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
19%
Improvement Value:$352,500
81%
Total Assessment$433,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,985+7.0%
2024$10,270+2464.2%
2023$401+3.3%
2022$388+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 18544, Page 1821Recorded6/23/2021