Skip to content

1025 Chelsea StreetForked River, NJ 08731

Built 2005

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
May 16, 2016

Property Information

Block1580
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2166
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,166
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
25%
Improvement Value:$227,200
75%
Total Assessment$303,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,683+7.0%
2024$7,183+6.5%
2023$6,746+3.3%
2022$6,531+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft2,166DeedBook 16401, Page 409Recorded5/24/2016

Property Sale

SaleMulti
$410,000
DeedBook 12913, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 12315, Page 1943