Skip to content

204 Lacey RoadForked River, NJ 08731

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 1995

Property Information

Block1601
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningOC
Sq Footage1,285
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,700
78%
Improvement Value:$102,200
22%
Total Assessment$457,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,603+7.0%
2024$10,848+6.5%
2023$10,188+3.3%
2022$9,863+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4991, Page 911

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 4566, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1940